O nas

Łowcy złota

to strona, która powstała z pasji do szukania złota i odkrywania tego co nieznane. Naszym marzeniem jest aby z czasem znalazły się tu informacje o tym czym jest złoto, skąd się wzięło, gdzie go szukać, jakich narzędzi użyć oraz czy i w jakich warunkach to się opłaca. Żeby można było dowiedzieć się o najnowszych badaniach, metodach i odkryciach naukowych dotyczących poszukiwania i eksploatowania złóż kopalin. Przeczytać o ludziach i ich historiach: o poszukiwaczach, którzy marzyli o złocie i czasem je znajdowali, o niebywałym szczęściu i przeklętym pechu, o amatorach i profesjonalistach, o odnalezionych bogactwach i straconych fortunach, o zespołach poszukiwaczy i samotnikach, słowem o wszystkich, którzy kiedyś wyruszyli z domu by podążać za marzeniami, a ich losy splatały się na szlaku czy nad złotonośnym strumieniem.

Jesteśmy grupą ludzi, których połączyła pasja do szukania złota, podróżowania i poznawania nowych miejsc i kultur. Tworzymy ten portal, żeby dostarczać aktualnych i rzetelnych informacji z dziedziny poszukiwania i eksploatowania minerałów (w tym złota), głównie ze złóż okruchowych, oraz żeby zebrać i przedstawić historię ludzi, którzy zajmowali się tą dziedziną na przestrzeni lat.

Jeśli masz jakieś uwagi, pytania, czy sugestie dotyczące portalu i jego treści albo masz lekkie pióro i chciałbyś czasem napisać coś związanego z tematyką złota - skontaktuj się z nami: info@lowcyzlota.pl

chata na szlaku Chilkoot niedaleko jeziora Bennetta, nad którym poszukiwacze złota z 1898 roku budowali łodzie aby spłynąć do Klondike w czasie ostatniej wielkie gorączki złota na Yukonie
chata na szlaku Chilkoot niedaleko jeziora Bennetta, photo by Łowcy złota ©

Poniżej krótka historia o tym skąd pomysł na szukanie złota i tę stronę.

Wszystko zaczęło się od rozpadającej się, starej książki, którą czytał mi ojciec. A była to druga część trylogii J.O. Curwood'a Łowcy złota.

Potem była pachnąca starymi książkami biblioteka szkolna, w której oprawiony w papier pakowy czekał na mnie Jack London. Była tam między nimi książka Smoke Bellew, historia chłopaka, który w 1898 roku ruszył do Klondike pokonując przełęcz Chilkoot i spływając Yukonem aż do Dawson City - centrum ostatniej wielkiej gorączki złota.

Stara chata nad jeziorem Lindemanna przy szlaku Chilkoot pomiędzy Alaską a Yukonem
chata nad jeziorem Lindemanna, Alaska, photo by Łowcy złota ©

W roku 2013 postanowiłem przejść swój Chilkoot i wyruszyłem z plecakiem do Belingham w stanie Washington, aby śladem poszukiwaczy złota z 1898 wsiąść na statek i popłynąć wzdłuż wybrzeża Kanady aż do Skagway na Alasce, gdzie rozpoczynają się szlaki wiodące na drugą stronę gór Pacyfic Coast Range. Przez góry dostałem się nad jezioro Bennetta, gdzie wciąż można znaleźć pozostałości łodzi budowanych tam przez poszukiwaczy z końca XIX wieku. Sam wypożyczyłem kajak w miasteczku Whitehorse i ruszyłem w moją 700 kilometrową podróż rzeką Yukon do Klondike. Obozując nad strumieniami wpadającymi do Yukonu, zupełnie nieświadom tego co robię, napiłem się źródlanej wody. Dopiero później okazało się, że miejscowa legenda głosi, że kto raz napije się wody z północnych strumieni będzie już wracał na Północ. Tak też się stało.

Jedno z naszych canoe podczas spływu rzeką Big Salmon na Yukonie
Jedno z naszych canoe podczas spływu rzeką Big Salmon na Yukonie, photo by Łowcy złota ©

W 2015 wraz z Martą i Pawłem rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na portalu polak potrafi i dzięki wspaniałym ludziom, którzy uznali, że nasz cel jest godny wsparcia, zorganizowaliśmy kolejną wyprawę. Tym razem przy pomocy dwóch canoe spłynęliśmy rzeką Big Salmon i Yukon szukając złota w górach Pelly Mountains i Big Salmon Range. Spędziliśmy na rzece i w górach wiele tygodni, coraz lepiej rozumiejąc z jakimi trudnościami musieli borykać się pionierzy, którzy przemierzali te tereny ponad sto lat wcześniej. Krótki materiał filmowy zrealizowany podczas wyprawy znajdziecie tutaj, a zdjęcia na naszej stronie na facebooku.

Latem 2016 udało nam się z Martą zorganizować jedynie krótki rekonesans w Kolumbii Brytyjskiej w rejonie Big Bend Gold Rush nad rzeką Columbia.

Praca na działce złotonośnej przy pomocy narzędzi takich jak: pompa spalinowa, płucznia typu highbanker, dodatkowa rynna sluice box wyłożona miner's moss do wyłapywania drobinek złota, region Omineca, gdzie miała miejsce gorączka złota w 1861, Kolumbia Brytyjska, Kanada
praca na naszej działce złotonośnej, photo by Łowcy złota ©

Rok 2017 przyniósł kolejną dużą wyprawę, tym razem w góry Omineca w rejonie nieco zapomnianej gorączki złota z lat 1860 tych. Tym razem poruszaliśmy się lądem co dało nam większą swobodę przemieszczania i zaowocowało znalezieniem śladowych ilości złota w wielu lokalnych strumieniach. Region Omineca okazał się równie piękny co niedostępny, jednak udało nam się z Martą opalikować działkę złotonośną nad rzeką Nation.

Więcej filmów na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNgA-zk45AjSZm2iBxFiBfg

Ponieważ ludzkość nie zna jeszcze skutecznego lekarstwa na gorączkę złota, kolejne plany czekają w kolejce do realizacji.

Pozdrawiamy i życzymy wielu niesamowitych odkryć!

Tomek